katalog-tasarimi

Katalog Tasarımı

Katalog tasarımı bir firmanın hem kurumsal kimliğini hem de ürünlerini ya da yaptığı hizmeti tam anlamıyla yansıtarak gerekli bilgileri veren basılı evraklar arasında en yaygın olanıdır. Katalog tasarımı her firmanın ürünlerini, hizmetini ya da firmasını tanıtmak için yaptırması gereken en önemli ürünlerden birisidir. Katalog tasarımı aslında firmaların müşteri temsilcileri ve firmanın vitrini olarak görülebilir.

Gerek teknik detayları gerekse bütün ürünleri kapsadığı için katalog tasarımı broşür tasarımlarından daha kapsamlıdır.

Kataloglarda ürün ve hizmetin detaylı tarifi ürünlerin birbirinden olan üstünlükleri ya da farklarını ve kullanım bilgileri anlatılır. Müşterilerin aklına takılabilecek soruları cevaplayabilen bir katalog tasarımı her zaman firmanızın güvenirliğini arttırır. Ayrıca katalog tasarımları firmanın tamamıyla kurumsal kimliğini yansıtmalı ve kurumsal kimliğine uygun olarak tasarlanmalı.

Eğer ürünler fazla ise birkaç ortalı kataloglar tercih edilmeli. Katalogda ürünler yer tasarrufu için küçük kullanılmamalı küçük kullanıldığı takdirde baskı sonrası kataloglarda güzel ve anlaşılır bir görüntü elde edilemeyebilir. Basım için değil de e-katalog olarak kullanılacaksa tasarımda ürünler istenilen ebatta ve sayfada çalışılabilir. Baskı olarak alınacak kataloglarda renk tonları oldukça önemlidir. Firmanın ürünlerini hizmetini ya da tanıtımını yaparken firmanın müşterilerini etkileyebilecek şekilde tasarım yapmak ve firmanın logosuna ve kurumsal kimliğine de uygun olması gerekmektedir. Firmanın varsa ürünleri profesyonel çekim olmalı ya da profesyonel çekime yakın olmalıdır. Katalog tasarımını görsel öğelerle ve görsel öğelerin kaliteli olası çok etkilemektedir. Ürünlerin görsel çekimi iyi olduktan sonra katalog boş bir zemin olarak tasarlansa bile ürünlerden dolayı katalog oldukça kaliteli duracaktır.

Katalog tasarımı ürünlerin resimlerinin iyi olmasıyla birlikte basılan kağıdın kaliteli olması da gereklidir. Gerek laklı, gerek parlak ya da mat selefon olması özel kesim olması tamamıyla kataloğun şıklığını, tasarımını ve ürünleri göz önüne çıkartır.

Ürünleri belirginleştirmek, firmayı tanıtmak için katalog tasarımını yaparken ve kataloğun basımında kaliteli grafikerlerle ya da firmalarla çalışmak gerekmektedir.

Katalog tasarımı için bizimle irtibat kurabilir ve firmanızın kurumsal kimliğine uygun, ürün ve hizmetlerinizi göz önüne çıkaran baskıya en kaliteli şekilde hazır kataloglar elde edebilirsiniz.